Soğanlık Yeni Mah. Pegagaz Sok. Pega Kartal Residence A-3 Kartal İstanbul
mtm blog: Diamond Seri Exproof Klemens Kutuları
exproof_klemens_kutusu_dmd21
Diamond Exproof Klemens Kutuları

Patlayıcı alan sınıfındaki tesislerin tamamında karşılaşabileceğiniz bir ürün: Exproof Klemens Kutusu (ya da Exproof Buat).
MTM olarak uzun yıllar boyunca yurtdışından ithal edip iç piyasada satışını yaptığımız veya yurtiçi – yurtıdışı taahhüt projelerimizde kullandığımız exproof klemens kutularını artık Türkiye’de kendi çatımız altında üretmeye başladık. Henüz daha yolun başında olmamıza rağmen Özbekistan ve Irak’a ilk exproof buat ihracatlarımızı gerçekleştirdik bile. Yaklaşık iki yıl süren tasarım, kalıp imalatı, hammadde üzerindeki mühendislik çalışmaları sonunda, 2019 yılında üretime aldığımız Diamond serisi kutular için ATEX sertifikasını 2019 yılı Ekim ayında almayı başardık. Kısa zaman içerisinde IECex ve EAC gibi sertifikaları da almış olacağız.

Birçok exproof ekipman ürünlerde olduğu gibi, exproof klemens kutusu üretimi konusunda da Avrupa ülkeleri bir merkez durumunda. Zaten işin kitabını da yazan, yani ATEX yönetmeliğini hazırlayan Avrupa Parlamentosu. Tabi Avrupa’da yükselen üretim maliyetleri, oradaki üretici firmaları Çin, Hindistan gibi uzakdoğu ülkerinde üretim tesisleri açmaya yöneltti. Bu fabrikaların sayesinde düşük iş gücü maliyetine ve ucuz hammaddeye ulaşabilen firmalar, üretim maliyetlerini de düşürebiliyorlar. Bu da düşük satış fiyatı demek. Açıkçası MTM olarak Avrupalı üreticilerin elde ettiği düşük exproof kutu fiyatlarından korkmadan, yüksek kalıp maliyetlerini, hammadde araştırması için gerekli mühendislik çalışmalarını ve sertifikasyon maliyetlerini karşılayarak bu yatırımı gerçekleştirdik. Çünkü biliyoruz ki, patlayıcı alanlardaki yüksek risklerden dolayı bu tür ürünleri kullanmayı tercih edenler düşük fiyattan çok kaliteye önem veriyorlar. Ürettiğimiz exproof buatların fiyat performans oranı, dünya genelindeki muadilleri ile kıyaslandığında üst sıralarda bulunuyor.

Cam elyaf katkılı polyester (GRP – Glass Reinforced Polyester) malzeden imal ettiğimiz Diamond Serisi Exproof Klemens Kutuları “Ex eb” tipi sertifikaya sahip ve Zone 1 & Zone 2 alanlarda kullanılabiliyor. IP66 koruma sınıfına sahip bu kutular 135ºC gibi yüksek ortam sıcaklığında çalışabiliyor. Bir MTM Elektrik markası olan Mithes adı altında ürettiğimiz kutuların bu aşamada sadece iki modeli bulunuyor – DMD14 – 140x140mm ve DMD21 – 150x210mm – ancak kısa zaman içinde diğer boyutlu kutulara ait kalıp çalışmaları da tamamlanmış olacak. Standart olarak DIN rayı ve topraklama plakaları dahil olarak satışını yaptığımız bu kutuları, müşterilermizin talep etmeleri durumunda kablo rakoru ve klemensler ile birlikte de tedarik edebiliyoruz.
Daha fazla teknik bilgi için Diamond Serisi Exproof Klemens Kutusu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Benzer gönderiler

Yorumlar (2)

Good day, dear Ladies and Sirs! We bought the equipment “Ye***” (company name is hidden to protect commercial rights), where your exproof terminal enclosure is installed/ Could you, please, send us the certificate ATEX № IEP 19 ATEX 0723X
Thanks in advance!

Dear Olesya,

Thank you for your message regarding our terminal enclosures.
One of our colleagues in sales dept. will send you the certificate you need right away.

Best Regards

bir yorum bırakın