Soğanlık Yeni Mah. Pegagaz Sok. Pega Kartal Residence A-3 Kartal İstanbul

Exproof Termostat arayanlar için yeni ürün: Capstat

Exproof termostat detaylarına geçmeden önce, klasik termostatlar hakkında bilgi vermek isteriz…Endüstriyel sıcaklık kontrol ekipmanları veya evlerdeki ısıtma sistemleriyle sürekli bir uğraş içinde olanların termostat nedir? diye bir soru soracaklarını sanmıyoruz ama yine de konuya uzak olan kimseler için açıklama yapmış olalım: Isıtma veya soğutma sistemlerinde sıcaklığın istenilen seviyede sabit tutulmasını, bünyesindeki anahtar (kontak) ile sağlayan kontrol ekipmanına termostat denir. Su ısıtıcısı, buzdolabı, fırın, boru veya tank ısıtma sistemleri, evlerdeki ısıtma sistemleri…vb. gibi birçok uygulamada sıcaklık kontrolü termostat yardımıyla yapılmaktadır.

Piyasada birçok çeşit termostat bulunabilmektedir (bimetal, gaz dolgulu, dijital, analog). Fakat bu yazımızda piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz termostat çeşitlerine değinmeyeceğiz. Eğer kurulacak olan ısıtma veya soğutma sistemi patlayıcı alan sınıfında ise (başka bir deyişle “EX” alan içinde ise), kullanılacak olan termostat “exproof” özellikte olmalı ve ATEX veya IECex gibi sertifikalara sahip olmalıdır. MTM Elektrik olarak satışını yaptığımız “Capstat” exproof termostatlar, patlayıcı alanlar içerisindeki ısıtma sistemlerine ait sıcaklık kontrolüne yönelik kullanıma uygun olup, uluslararası kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmıştır. Yazımızın devamında Capstat exproof termostat özelliklerine ulaşabilirsiniz (Capstat termostatlar kontak yapısı gereği sadece ısıtıcı devrelerinde kullanılabilmektedir).

CAPSTAT EXPROOF TERMOSTAT ÖZELLİKLERİ

Bu tip termostatlar On-Off kontrol mantığı ile çalışmaktadır ve analog olarak sıcaklık set ayarı yapılmasına olanak sağlar. Sıcaklık ayar sahası bakımından üç farklı modeli bulunan bu üründe, 0ºC-300ºC arasında set sıcaklığı imkanı bulunmaktadır. Sıvı dolgulu hisseden eleman (sensör), SPST kontağa (tek kutup tek atış anahtar) kapiler boru (kılcal boru) ile bağlanmıştır (talep edilmesi durumunda kapiler boru, zırhlı olarak da sağlanabilmektedir). Hisseden eleman içerisindeki sıvının ısınma sonucu genleşmesi ile birlikte kontak açık konuma gelmektedir. Alüminyum döküm gövdeye ve “Ex db” sınıfında olup IP66 korumaya sahip Capstat termostatlar “Zone-1” ve “Zone-2” alanlarda kullanılabilmektedir. Ağırlıklı olarak heat tracing uygulamalarında kullanılan bu tip termostatlar, patlayıcı alanlarda kullanılan birçok ısıtma sistemlerinde tercih edilebilmektedir.

Bazı ısıtma uygulamalarında proses sıcaklığının aşırı yükselmesi, ısıtılan ürün veya işletmedeki diğer faktörler bakımından tehlikeli bir durum oluşturabilir. Bu gibi durumlarda ısıtma sistemini kumanda eden birincil termostat kontağına ilave olarak “yüksek sıcaklık limit termostatı” kullanılmalıdır. Casptat termostatın DUAL modeli, kullanıcılara ihtiyaç duyacakları limit kontağı sağlamaktadır. Aynı gövde içerisinde ikinci bir hisseden elemana sahip DUAL modeli, sıcaklığın 35ºC ile 320ºC arasında sınırlandırılmasını sağlayabilmektedir (DUAL seçeneğinde sıcaklık limit değerinin sipariş esnasında bildirilmesi gerekmektedir, kullanım sırasında  ayar imkanı yoktur). Exproof termostat ile ilgili detaylı teknik bilgilere aşağıdaki tablo üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ürün

Kodu

Sıcaklık Ayar

Sahası

Maks.

Sensör Sıcaklığı

Sensör
Boyutları

Ürün

Kataloğu

CT-FL-2C-A

0ºC-40ºC

110ºC

6mm x 143mm

CT-FL-2C-B

20ºC-110ºC

140ºC

6mm x 140mm

CT-FL-2C-C

20ºC-300ºC

320ºC

6mm x 89.5mm

Opsiyonlar:

X: Zırhlı kapiler boru
Dual:
İkincil limit sıcaklık elemanı (35ºC-320ºC, fabrika setli)

Örnek Sipariş Kodu: CT-FL-2C-B-X-DUAL

Exproof özellikte olmayan bir termostat, dijital ekranlı bir termostat veya oda termostatına mı ihtiyacınız var? O zaman bu sayfayı ziyaret edip farklı tipteki ürünleri inceleyebilirsiniz (Mithes markası, MTM Elektrik A.Ş.’ye aittir – mithes.com sayfasında bulacağınız ürünler ile ilgili taleplerinizi her iki web sitesi üzerinden de gönderebilirsiniz).