Soğanlık Yeni Mah. Pegagaz Sok. Pega Kartal Residence A-3 Kartal İstanbul

Daldırma Rezistans İle Tank Isıtma Uygulaması

DALDIRMA REZİSTANS NEDİR?

Tankların veya siloların içerisinde depolanan birçok sıvı kimyasal, su, yağ veya gaz ısıtması için kullanılan ve tank içerisine sabitlenerek ısıtma sağlayan elektrikli tank ısıtıcılarına daldırma rezistans denir.  Her tesisin veya her prosesin kendine özgü ihtiyaçları vardır. Bu nedenle daldırma rezistans üretimi çok çeşitli olmaktadır ve her proje için özel tasarım ve imalat yapılmaktadır. Isıtıcı seçiminde besleme gerilimi, rezistans yüzey kaplaması, dalma boyu, bağlantı tipi ve daha birçok teknik detay önem teşkil etmektedir. Bunlara ilave olarak, proses ihtiyacının yeteri kadar karşılanması için de ısıtıcı gücü hesabının doğru yapılması gerekmektedir.

daldırma rezistans çeşitleri

Giriş bölümünde de belirttiğimiz gibi daldırma rezistans üretiminde talebe göre tasarım yapılabilmekte ve binlerce farklı ısıtıcı modeli sağlanabilmektedir.  Yine de endüstriyel ısıtma uygulamalarında en çok tercih edilen tank ısıtıcı çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

flanş bağlantılı rezistanslar

Bu tip rezistanslar genelde tanklara, tankın yan yüzeyinden sabitlenir. Bazı uygulamalarda ısıtıcı tank üstünden veya altında da daldırılabilir. Isıtıcı elemanlara üretim esnasında kaynatılan flanş, tank yüzeyinde mevcut nozzle ile yüzeye sabitlenir. Flanş / nozzle arasında uygun conta kullanılarak talep edilen sızdırmazlık sağlanabilmektedir. Flanş malzemesinin tank malzemesi ile aynı seçilmesi, flanş ömrü, dolayısıyla sızdırmazlık için önemlidir. Isıtıcının güç bağlantısı için hali hazırda bir klemens kutusu, rezistans üzerinde montajlı olarak sunulmaktadır. Dış mekan uygulamalar için IP67 ‘ye kadar korumalı klemens kutuları sağlanabilmektedir. Yüksek güç gerektiren veya yüksek sıcaklık uygulamalarında bu tip rezistanslar uygun çözüm sağlamaktadır.

dişli bağlantılı rezistanslar

Dişli rezistanslar tank, siklon veya boru içerisindeki sıvı veya gazların ısıtılmasında kullanılabilmektedir. Flanşlı rezistanslardan faklı olarak, bu ürünlerde yüzeye bağlantı erkek dişli boru parçası ile sağlanmaktadır. NPT, metrik veya gaz dişli bağlantıya sahip ısıtıcı üretimi yapılabilmektedir. Flanşlı ısıtıcılar büyük boyutlu – yüksek hacimli – tanklarda tercih edilirken, dişli rezistanslar nispeten daha küçük boyutlu ısıtma uygulamalarında tercih edilmektedir. Donmaya karşı koruma uygulamalarında ekonomik çözüm sunarlar.

dişli bağlantılı daldırma rezistans
ex-proof rezistanslar

Patlayıcı ve yanıcı kimyasalların bulunduğu ortamlarda kullanıma uygun olarak tasarlanan, üretilen ve yetkili kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış daldırma ısıtıcılar Ex-proof Daldırma Rezistans olarak adlandırılmaktadır. “Ex de” tipi korumaya sahip bu tip rezistanslar T1 → T6 arasındaki sıcaklık sınıflarına uygun olarak üretilebilmektedir. Elektrik bağlantısının yapıldığı klemens kutularında IP67’ye kadar koruma sağlanabilmektedir. Bu tür ısıtıcılarda, birim yüzey alanına düşen ısı yükü hesabı önemlidir. Tasarımın, kullanıldığı ortamdaki izin verilen maks. sıcaklığa yapılması gerekmektedir.

ÖNEMLİ!   Exproof rezistansların nihai haliyle sertifikalandırılmış olması zorunludur. Sadece klemens kutusunun exproof sertifikalı olduğu ısıtıcılar, patlayıcı alanlarda kullanılamaz.

rezistans seçiminde nelere dikkat edilmelidir?
  • Bağlantı Çapı: Uygulama yapılacak olan tank veya boru üzerindeki nozzle veya diş ölçüsü ile ısıtıcı ölçüleri uyumlu olmalıdır.
  • Dalma boyu: Rezistansın dalma boyu belirlenirken, tank veya boru çapı esas alınmalıdır.
  • Yüzey Kaplaması: Isıtıcı elemanların yüzey kaplaması, ısıtılacak sıvı veya gazın cinsine göre belirlenmelidir. Paslanmaz, incoloy, bakır, çelik veya titanyum kaplamalı ısıtıcı üretilebilmektedir.
  • Isı yükü: Isıtılan ürüne göre, ısıtıcıya ait W/cm² değerlerine dikkat edilmelidir.
  • Bağlantı kutusu: Güç kablosu ile bağlantının yapıldığı klemens kutusunun koruma sınıfı, kullanılacak ortama uygun olmalıdır. Isıtıcı besleyen güç kablosunun bağlantısına olanak vermelidir.
boru içinde (ın-lıne) ısıtma uygulamaları